Matcha bio japonsko zelený čaj prášek balení 15g

  • Katalogové číslo: ESHOP_KL_2643
Druh čaje
BIO - organic
Balení
Složení
Zdraví
Zdraví

Nápoj japonských Samurajů s téměř zázračnými vlastnostmi. Matcha zelený čaj nefermentovaný je antioxidační bomba, která obsahuje katechiny zabraňující vstřebávání tuků, pouze 2 šálky čaje denně zajistí zdravé tělo a svěží mysl.

Původ v pěstování kultivace zeleného čaje můžeme vystopovat až k dynastii Tang (7-10th století), kdy se čaj sklízel a balil ve formě čajových cihel. Tyto byli praktické pro skladování a přepravu na dlouhé vzdálenosti.
Zpočátku se čaj zpracovával pražením a drcením a výsledný prášek se vařil za přídání soli podobně jako turecká káva.

Čaj Matcha v současném provedení se prosadil až za dynastie Song (10.-13.století). Způsob výroby práškového čaje spařením sušených čajových lístků a příprava nápoje šleháním čajového prachu a teplé vody v nádobě se stal populární až v druhé polovině 12. století.
Příprava a spotřeba práškového čaje se stala rituálem Zen buddhistů, kteří pěstují čajovník, zvaný "Sencha", rostoucí ve stínu aby se tak maximalizovali terapeutické účinky zeleného čaje nazývaného "matcha ".
Původní rostlina zvaná "Sencha" dala postupem času vzniknout technice pěstování čaje zvané "tencha". Tato technika je základem pro produkci vysoce ceněného ve stínu pěstovaného zeleného čaje Matcha.
Zen buddhisté si jsou velmi dobře vědomi meditačních výhod tohoto "Matcha" zeleného čaje, který jim dopomáhá k jasnější mysli větší pohodě.
Zjistili, že při pití tohoto čaje před odpolední meditací, se jim daří být mnohem více "středem", "soustředění", a udržovat si úroveň trvalé energie po celé odpoledne. Takového množství energie jaké dřive nezažili. Tento speciální zelený čaj se nakonec stal známý jako "Matcha, obřadní čaj chrámových kněží".
Dokonce i bojovníci "Shogunové" si všimli pozoruhodných výhod tohoto "slavnostního" čaje, který jim dával více energie a mentální sostředěnosti. Čaj Matcha se stal jejich rituálním nápojem před odchodem do boje.
Zen buddhismus spolu s čínskou metodou přípravy práškového čaje, byl do Japonska přinesen roku 1191 mnichem Eisai.
Eisai byl znám svým tvrzením, že čaj Matcha je "elixír nesmrtelných".
Postupem času se v Číně na čaj Matcha téměř zapomnělo ale v Japonsku je i nadále důležitou součástí rituálů v Zen klášterech.
Tradice pěstování a produkce čaje Matcha se v Japonsku nejen udržela ale i dále rozvíjela a zdokonalila tak jeho terapeutické vlastnosti.
Matcha byl extrémně vzácný a byl produkován pouze v malých množstvích, takže si jej mohli dovolit pouze Shogunové a šlechta. Nicméně, v roce 1738, Sohen Nagatani vynalezl "uji" způsob zpracování zeleného čaje. Tato metoda se zachovala až do dneška a umožnila mnohem účinnější a efektivnější způsob výroby čaje "Matcha". Takto se čaj stal běžně dostupný i lidem zvyklým do té doby pouze na Bancha (Houjicha), nápoje hnědé barvy a hořké chuti a postrádající krásu a lahodnost zeleného vzácného Matcha čaje.
Sohen Nagatani tak umožnil široké veřejnosti čerpast z blahodárných účinků Matcha čaje ale také přinesl jeho pěstováním nebývalý rozvoj do oblasi Kjóto v Japonsku.

Tolik z historie. Nyní je pouze na Vás zda využijete "laskavosti" Sohen Nagataniho a ochutnáte tuto dnes již Japonskou raritu.

Více o vlastním pěstování a zpracování čaje se dočtete na mnoha webových portálech ale ten správný užitek získáte pouze vlastní potěšením ze šálku pravého Matcha čaje.

Nač tedy otálet ? :-)

  • Druh čaje: Zelený čaj
  • BIO - organic: ano
  • Balení: sypaný
  • Složení: jednodruhový